Genel

SÜTÜNÜZ AZ MI? İŞTE ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN FORMÜLLER

Sütünüz Az Mi? İşte Anne Sütünü Arttiran Formüller

Annelerin en büyük telaşlarından biri sütünün azalmasıdır. Hamilelik dönemi ile başlayan ve doğumdan sonra devam eden annedeki süt üreten salgı bezlerinin çoğalmasıyla birlikte anne sütü de artmaya başlar. Peki, anne sütü her zaman aynı oranda mı ürer? Tabi ki hayır!

Anne sütü, süt üreten salgı bezlerinin çalışmasına bağlı olarak artar veya azalır. Bebekler için de anneler için son derece faydalı olan anne sütünün azalmasıyla elbette tedirginlik nöbetleri de başlar. Bu yazımızda anne sütün arttırmanın yöntemleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Faydalı olması ümidi ile…

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMANIZA YARDIMCI OLACAK ÖNERİLER

 1. Düzenli ve dengeli beslenin,
 2. Emzirmeye ara vermeyin,
 3. Bol sıvı tüketin,
 4. Alkollü içeceklerden uzak durun,
 5. Süt yapan bitkileri tüketin.

DÜZENLİ VE DENGELİ BESLENME

Düzenli ve dengeli beslenme, sadece anneler için değil, her kadın ve erkeğin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Ancak anne adaylarının ve annelerin bu konuda daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir. Anne sütünün artmasını sağlayan et, sebze, meyve, tahıl ve bakliyat ürünleri, emzirme döneminde en büyük destekçiniz olacak.

Kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek şekerli şerbet veya tatlıya ağırlık vermenin anne sütüne kesinlikle etkisi olmadığını bilmeniz ve daha da önemlisi kilo almanıza neden olacağını bilerek hareket etmeniz gerekmektedir.

EMZİRMEYE ARA VERMEK

Uzmanlar, annelerin emzirmeye ara vermemelerinin süt artışında önemli bir etki yarattığını söylemektedir. Sık emziren annelerin göğüsleri boşaldığı için vücut kendi kendine komut vermeye başlar ve süt üretimi konusunda süt üretim bezlerine uyarı sinyalleri gönderir ve annenin göğsü yeniden süt dolmaya başlar.

Emzirmeye ara vermek veya emzirmeyi azaltmak ise sütün azalmasına neden olmaktadır. Lohusalık döneminin ilk günlerinde anne sütünün daha fazla olmasının nedenlerinden biri de bu günlerde daha sık bebeğin emzirilmesinden kaynaklanmaktadır.

BOL SIVI TÜKETİMİ

Su tüketimi, her insanın sağlığı için önemli etkilere sahiptir. Annelerin de günlük sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Emzirme dönemindeki annelerin gün içerisinde en az 2,5-3 litre arasında sıvı tüketmeleri önerilmektedir.

Bazı annelerde su tüketimi çok fazla görülmeyebilmektedir. Bu anneler için de uzmanlar rezene çayı veya diğer bitki çaylarının tüketilmesini önermektedir. Sıvı ihtiyacını tamamlamak için araştırarak hangi bitki çaylarının süt yapma özelliğine sahip olduğunu öğrenin ve su tüketimi yerine bu çayları tüketmeye devam edin.

ALKOLDEN UZAK DURUN!

Malt içecekler, süt üretiminin artmasında büyük bir etkiye sahiptir. Ancak bu konuda alkolden uzak durulması gerektiğini unutmayın. İçindeki besin değerlerini inceleyerek tüketeceğiniz sıvılar hakkında bilgi edinmeniz önemli oranda işinizi kolaylaştıracaktır.

Alkolsüz malt içecekler, anne sütünün artmasında olumlu bir etkiye sahip olduğu için uzmanlar bu konuda annelere bu tip içecekleri önerirler.

SÜT YAPAN BİTKİLER TÜKETİN

Her bitki olmamak kaydıyla, süt bezini harekete geçirecek bazı bitkiler bulunmaktadır. Uzman doktora veya işinde uzman olan bir aktarcıya danışarak hangi bitkilerin anne sütüne etki ettiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bitki çayı tercih ederken de yine anne sütünüzün artmasına yardımcı olacak bitki çaylarını tercih etmeniz önemli oranda işinizi kolaylaştıracaktır.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER NELERDİR?

Yukarıda saydıklarımız genel olarak anne sütünün artmasına yardımcı olan yöntemlerdir. Ancak bununla birlikte bir de tükettiğiniz besinlerin de süt üretimine faydalı olması gerekmektedir. Bu yiyeceklerden bazıları şunlardır;

 1. Rezene çayı,
 2. Yumurta,
 3. Havuç,
 4. Su,
 5. Kurutulmuş meyveler,
 6. Koyu yeşil yapraklı sebzeler,
 7. Tahin ve pekmez,
 8. Bitki çayları,
 9. Ceviz, badem, fındık,

Anne sütünü arttıran besinler kadar yiyecek ve içecekler de önemli yerlere sahiptir. Bu yiyecekler listesini de sizlere sunalım.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN YİYECEK VE İÇECEKLER LİSTESİ

 1. Süt- ayran,
 2. Soğan-sarımsak,
 3. Yulaf,
 4. Balkabağı,
 5. Arpa,
 6. Kuşkonmaz,

EMZİREN ANNELERİN BESLENME ŞEKLİ NASIL OLMALIDIR?

Emziren annelerin diğer annelere göre daha dikkatli şekilde beslenmeleri gerekir. Sütün artması ve azalmaması için uzmanların önerilerine göre anne beslenmesinin şu şekilde olması gerekmektedir.

 1. Sabahları 1 bardak süt içmeleri, anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Her öğünde yoğurt yemek de sütün artmasına yardımcı olan besinlerden biridir.
 3. Sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde sebze tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Sabahları; maydanoz, domates ve biber. Öğlen sebze yemekleri, akşam yemeklerinde protein açısından zengin olan et ürünleri ve yanında mutlaka salata tüketmeleri, anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır.

Önemli not: Yukarıda verdiğimiz bilgiler, uzmanların aktarımlarından alıntılanmıştır. Sütünüzün eksik olması durumunda bir uzmandan yardım almanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından daha etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir