Genel

Bebekli Hayatı Kolaylaştıran İpuçları: Yeni Anneler İçin Bilgiler

Bebekli Hayatı Kolaylaştıran İpuçları: Yeni Anneler İçin Bilgiler

Yeni anneler ve anne adayları bebeğin doğması ile çok farklı bir düzen ve sorumluluk altında olacaktır. Bu süreçte uykusuzluklar, yorgunluklar yaşanabilecek durumlar ortaya çıkmaktadır. Bebekli hayatı kolaylaştıran ipuçları yazımız; sizleri bu dönemde yaşamış olacağınız sorunlar karşısında pratik çözümler ile buluşturacaktır. Yeni anneler için bilgiler ışığında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar sizlere ve bebeğinize kolaylık sağlayacaktır.

Yeni doğan bir bebeğin, düzeni alana kadar geceleri ağlayarak uyanmaları sizler için ürkütücü olabilmektedir. Ancak her anne ve bebek arasındaki görünmeyen bağ sayesinde bugünlerde kolay bir şekilde bebeğinizi sakinleştirmek mümkün olacaktır. Bu bakımdan da yeni anneler için bilgiler konusunda bazı durumların sizler için biraz daha aydınlatılması önemlidir.

Annelik son derece heyecan verici bir durumdur. Çünkü hayatınızda bebeğiniz ile birlikte açılacak olan yeni bir sayfanız olmaktadır. Bundan sonraki süreçte hayatınızdaki pek çok değişiklik hem sizin hem de bebeğinizin konforu bakımından önemli olacaktır. Bu konuda yeni anneler için pek çok tecrübeli anneden duyulan bilgilere ve doktor tavsiyelerine kulak vermenin de faydası olacaktır.

Bebeklerinizle Yeni Bir Hayata Merhaba Deyin

Hamilelik sürecinde dinlenebilmek için uzun, kaliteli uykular uyumaktaydınız. Bu durum bebeğiniz doğduktan sonra bir süre zor olacaktır. Uyku düzeninin yanı sıra beslenme düzenini de lohusalık durumundan dolayı bebeğinize göre ayarlamanız gerekecektir. Bebeğiniz için gerekli olan pek çok besin anne sütünde bulunacağından dolayı sizlerin de beslenmesine en az bebeğinizin ki kadar dikkat etmesi bu konuda önemli olacaktır.

En yorucu günleri yaşamış da olsanız bebeğinizin sıcacık bir gülümsemesi ile geçirecek olduğunuz güzel saatler sizlere bunu kolay bir şekilde unutturacaktır. Bu anlamda da onunla birlikte olan bu keyifli sürece alışmak sizlere başlangıçta zor gelse de bebeğiniz büyüdükçe bu zorluk ortadan kalkacaktır.

Yeni Annelerin İlk Zorluğu: Emzirme

Yeni bir hayat sürecinde bulunduğunuzu artık biliyorsunuz. Bu konuda bebekli bir yaşamda anne olmak sizlere yorucu gelse de çeşitli zorluklara alıştıktan sonra bu yoruculuk zaman içinde yerini keyfe bırakıyor. Bu anlamda da yeni anneler için bilgiler içerisinde emziren annelerden alacak olduğunuz tavsiyeler işinizi görecektir.

Yeni anne olan bir bireyin yaşadığı ilk zorluk emzirmedir. Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren onun karnını doyurmak için emzirmek gerekir. Bundan dolayı da bebekleriniz için dikkat etmeniz gereken pek çok konu içerisinden ilki doğru emzirme yöntemini bulmaktır. Bebeğinizin nefes almasını engellemeyecek şekilde, başından destekleyerek doğru bir emzirme tekniği yakalarsanız onun için oldukça sağlıklı olacaktır. Bunun yanında beslenme sıklığına da dikkat etmek emzirme konusunda gözetmeniz gereken bir diğer konudur.

İlk 6 aya kadar düzenli aralıklarla anne sütü ile beslenen bebekler, ilerleyen süreçte çok daha sağlıklı bireyler olurlar. Bundan dolayı da ilk etapta dikkat etmeniz gereken emzirme konusunu hafife almamanız gerekir. Bu bakımdan tercih edeceğiniz Lohusam emzirme sütyeni ya da genel olarak emzirme ürünleri size yardımcı olacaktır.

Yeni Annelerin Emzirme Sürecinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Bebeğinizin doğumu ile birlikte lohusalık sürecine girdiniz. Bu süreçte yeni anneler ne yemeli konusunda titiz davranmak hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır. Emzirme sürecinde annelerin yemesi ya da yerken dikkat etmesi gereken pek çok besin vardır. Bu besinlerin birbirinden ayrılmasının nedeni, günlük hayatta yediğiniz her şeyin direkt olarak anne sütüne geçmesi ve bebeğinizin de bu şekilde besleniyor olmasıdır. Yani kendinize ne kadar dikkat ederseniz bebeğiniz de bir o kadar sağlıklı bir gelişim süreci geçirecektir.

Lohusalık sürecinde her gün anneler düzenli olarak 2 ya da 3 bardak civarında süt, yoğurt ve ayran gibi besinler tüketmelidir. Bunun yanı sıra sebze ve meyve tüketimi de lohusalık sürecinde önemli bir yer tutar. Bu bakımdan günlük 5 ya da 6 porsiyon civarı tüketilmesi tavsiye edilir. Protein ağırlıklı ve tahıllı gıdaları tüketmek de bu süreçte sizlere faydalı olacak bir diğer besin çeşitleridir.

Emziren anneler, kafeinli besinlerden ya da asitli meyve çeşitlerinden bir süre uzak durarak hem kendilerindeki hem de bebeklerindeki gaz probleminin de önüne geçebilirler. Bu bakımdan bu süreçte beslenmeye dikkat etmek gereklidir.

Bebek Bezini Değiştirmek

Pek çok anne, ilk bebeği olduğu zaman nasıl bez değiştireceği konusunda panikle bir şeyler yapmaktan korkabilir. Ancak bazı püf noktalara özen gösterilince bez değiştirmek aslında sandığınız kadar da korkulacak bir durum değildir. Bu bakımdan bez değiştirmek de sizler için büyük bir problem haline gelmeyecektir.

Bebekli bir yaşamda yeni anneler için bilgiler içerisinde bez değiştirme konusunda bebeklerinize yardımcı olacak çeşitli bebek alt açma ürünleri fayda sağlayabilir. Bebekli bir yaşama uyum konusunda hem sizin hem de eşinizin kolay bir şekilde yapabileceği bu alt değiştirme işlemi için bebeği sıkmayacak kaliteli bir bez kullanmak önemlidir. Bu konuya dikkat etmek hem bebeğinizin konforu bakımından hem de ilerleyen süreçte pişik gibi durumlarla karşılaşmamak bakımından önemlidir.

Bebeğinizin İlk Banyosu

Bebeklerinizin hassas ve narin cildi ilk banyosunu yaparken sizleri tedirgin edebilir. Bunun için kendinize kullandığınız şekilde değil de ılık bir su tercih etmek hem onun canını yakmadan hem de cildini tahriş etmeden yumuşak bir banyo yaptırmanız konusunda sizlere yardımcı olabilecektir. Bu anlamda isterseniz, bir kişinin yardımı ile bebeğinize banyo yaptırabilir ya da bununla birlikte sizlere bebek banyoları konusunda yardımcı olabilecek aparatlardan faydalanabilirsiniz.

Bebeklerinizi iyice temizledikten sonra yumuşacık bir havluya sarmak isteyeceksiniz. Bu anlamda onun cildini tahriş etmeyecek şekillerde tasarlanan bebek havlusu modellerinden istediğinizi tercih ederek bebeğinizin ilk banyo deneyimini daha yumuşak ve konforlu bir hale getirebilirsiniz. 

Su, bebeğinizin hem sağlığı bakımından hem de cildinin gözeneklerinin nefes alması bakımından ona oldukça iyi gelecektir. Bundan dolayı da ilk banyosunun ardından düzenli aralıklarla bebeğinize banyo yaptırmanın, fiziksel gelişiminde oldukça önemlidir. Bu bakımdan bebeklerinizin kendini daha güvende ve temiz hissetmesi konusunda ilk banyoya dikkat etmeniz, sizlerin ilerleyen süreçte de deneyim kazanması yeni anneler için bilgiler ışığında fayda sağlayacaktır.

Ve Tabii Ki Uyku

Bebekler gibi uyumak deyimini hepiniz duymuşsunuzdur. Bu deyimin de bahsettiği gibi bebeklerinizin rahat ve deliksiz bir uyku uyuması için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bir bebek açken ya da altı ıslakken uyuyamayacağı gibi, ağrısı ya da gazı varken de uyuyamaz. Bundan dolayı onların konforlu bir uyku uyuması konusunda hem fiziksel şartlarını iyileştirmek hem de ona konforlu bir gelişim süreci sağlamak için önemlidir.

Uykuda salgılanan hormonlar nedeniyle bebeğiniz hem bilişsel hem de fiziksel olarak bir gelişim süreci içine girer. Bundan dolayı da bebeğinizin uyuması gereken nitelikli bir uyku oldukça önemlidir.

Uyku yalnızca bebekleriniz için değil, sizler için de önemlidir. Bundan dolayı bebeğiniz uyuduğu zamanlarda siz de uyursanız dinlenmeniz için uygun bir fırsat olacaktır. Bebeklerinizin rahat bir şekilde uyuması için kundak, bebek puset, ana kucağı, bebek taşıma çantaları gibi malzemelerden faydalanmak sizler için mantıklı olacaktır. Bunun yanında uykuya kolay dalamayan bebekler için emzik de kullanılabilir. Uyku konusunu ne kadar önemserseniz bebeğiniz de bir o kadar sağlıklı bir gelişim süreci içerisine girecektir. Böylelikle yeni anneler için bilgiler konusunda sizlere oldukça faydası olacaktır.

Bu yazımızda Bebekli Hayatı Kolaylaştıran İpuçları: Yeni Anneler İçin Bilgiler konusuna değindik. Bir önceki yazımıza  https://www.lohusam.com/blog/icerik/bebek-fotograf-cekimi-fikirleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir