Genel

YÜRÜTEÇ KULLANIMI BEBEK İÇİN ZARARLI MI?

Yürüteç Kullanimi Bebek İçi̇n Zararli Mi?

Hamilelik döneminin zorlu dönemleri bitti, bebeğinizi kucağınıza aldığınız, lohusalık dönemi de geride kaldı. Artık bebeğinizle daha iyi iletişim kurabiliyorsunuz, bebeğiniz 6. Ayı da bitirdikten sonra artık kucakta durmak yerine yerde durmak isteyecek, kendi kendine birtakım hareketler yapmaya başlayacak derken emekleme dönemi başlayacak.

Bebeklerde emekleme dönemi genellikle erkek bebeklerde 8. Aydan itibaren başlar kız çocuklarda ise daha erken dönemlerde başlar. Tabi bu durum, bebekten bebeğe göre de değişebilmektedir. Bebeklerin hareketlenmeye başladığı dönemlerden itibaren yürümesi için adeta gün sayılır ama bebeklerin yürümesi bazen beklenenden daha uzun süre alabiliyor.

Bebeğinizin daha erken yürümesi için yürüteç kullanıyorsunuzdur muhtemelen ancak bazı uzmanlara göre yürüteç, bebekler için faydalı bir araç değil, özellikle kas ve kalça kemiğinin gelişimine engel olabileceği yönünde uzmanların bazı görüşleri bulunmaktadır.

Peki, gerçekten de yürüteç kullanımı bebek için zararlı mı?

UZMANLARIN GÖRÜŞÜNE GÖRE YÜRÜTEÇ BEBEKLER İÇİN ZARARLIDIR?

Bebekler emekleme dönemini bitirdikten sonra eskisine göre daha fazla hareketlilik kazanırlar. Bu da bir an önce yürümeleri için birtakım yöntemlerin kullanılmasına yol açıyor ve bu yöntemlerin en başında yürüteç kullanımı gelmektedir.

Bebeklerin yürüteç kullanmaları ebeveynlerin görüşüne göre yürümelerini daha hızlı hale getirmeyi kolaylaştırıyor olsa da uzmanların görüşüne göre, yürüteçler bebeklerin yürüme kabiliyetini köreltemeye neden olabiliyor ve bununla birlikte daha hızlı ve seri hareket etmelerini sağlayan yürüteçler, bazen evde yaşanabilecek büyük kazalara neden olabiliyor. Bu yüzden yürüteç kullanımı konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.

BEBEKLERİ YÜRÜMEYE TEŞVİK EDİN!

İnsanların doğası gereği zorla edinilmiş alışkanlıkları terk etmesi daha zordur. Ekmek parası kazanmak için zor işlerde çalışan birinin parasını kolay harcayamaması gibi… Bebekler, emekleme döneminden itibaren daha fazla hareketlenirler ve etraflarındaki obje ve nesnelere ulaşmaya çalışırlar.

Ancak bazı ebeveynlerin 5-15 aylık arasındaki bebekler için yürüteç kullandıkları bilinmektedir. Amerikalı bilim adamlarına ve Türk uzman doktorlarına göre, bebeklerin daha kısa sürede yürümesi veya yürüyememesi, tamamen bebeğin kabiliyetine bağlı olarak değişmektedir. Yani emekleme döneminden sonra bebekleri yürümeye teşvik etmek daha kısa sürede yürümelerine yardımcı olabilmektedir.

Bebekleri yürümeye teşvik etmek için yapılması gereken en önemli şey, çevrelerine bebeklere zarar vermeyecek objeler koymaktır. Hareketlenme dönemine giren bebekler, çevrelerinde gördükleri her şeye uzanmak isterler ve ulaşabilmek için de bir hayli efor harcarlar. Emekleme döneminde olan bebeklerde bu durum daha fazla görülmektedir. Bu şekilde bebekleri yürümeye teşvik etmek, yürüteç kullanmaktan daha sağlıklıdır ve bebeklerin daha kısa sürede yürümelerine yardımcı olmaktadır.

YÜRÜTEÇ KULLANIMININ ZARARLARI NELERDİR?

  1. Yürüteç kullanan bebekler, kendi ağırlıklarını nasıl kaldırmaları gerektiğini daha geç öğrenirler bu da yürüteç olmadan yürümelerini engellemektedir.
  2. Yürüteçler, belden aşağısını tutar bu da sırtlarının dik kalmasına engel olur ve esnek bir yapıya sahip olan bebekler, sırtlarını dik tutmayı öğrenemezler.
  3. Düşme esnasında dengede durabilmek son derece önemlidir. Yetişkin insanlarda hem deneyim hem de refleks yardımı ile düşme durumunda kendini tutabilmesi daha kolay olur. Bebeklerde de bu kabiliyetin ve refleksin gelişebilmesi için bazı deneyimler yaşamaları gerekir. Yürüteçler, dengede durma kabiliyetini köreltir hatta yok eder.
  4. Yürüteçler, bebeklerin kalçalarının yay gibi eğrilmesine neden olur bu da bacaklarda eğrilmelere ve parmak ucuyla yürümelerine neden olur.
  5. Yürümek için en önemli his, görme ve hissetmedir. Bu iki duyu çalışmadığı zaman insanların yürümesi güç hale gelir. Yürüteçler, bebeklerin ayaklarını görmelerini engeller ki bu da yürüme kabiliyetlerinin körelmesine neden olmaktadır.

YÜRÜTEÇ KULLANAN BEBEKLERDE GÖRÜNEN DURUMLAR

  1. Yürüteç kullanan bebeklerde hareket kabiliyeti azalmaya başlar.
  2. Yürümek için çaba harcayan bebeklerde hareket tekrarları en çok görülen durumlardır, ancak yürüteç kullanan bebeklerde tekrarlama olasılığı çok düşüktür.
  3. Yürüteç kullanan bebekler uygun olmayan hareketlere başvurabilmektedir. Bu da hem kaza yapmalarına hem de hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmasına neden olmaktadır.
  4. Emekle döneminde bebeklerin omuz ve kalça eklemleri aynı anda çalışır ve bu da kemiklerinin güçlenmesini sağlar. Ancak yürüteç kullanan bebeklerde iki eklem aynı anda çalışmadığı için emeklemelerinde gerilemeler başlar.

Yürüteç kullanımı her ne kadar yaygın bir durum olsa da uzman doktorunuzla görüşmeden bebeğinizi yürütece koymamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir